Ahilik Lahey’de tartışıldı (2012)

2. Ahilik Sempozyumu Lahey’de gerçekleşti.

Ahilik: ilmi, çalışmayı, üretmeyi, bilgiyi ve birliği savunmaktır…

UETD

UETD (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hollanda), Diyalog Evi Vakfı, SMHO ve Hollanda Göçmenler Konsorsiyumu girişimiyle; CMO, Crossnation International, Stichting Participatie, SUN Öğrenci Derneği ve The Netwerking Turkey’in de destekleri ile ikinci ahilik sempozyumu Lahey’de gerçekleşti. Hollanda Türk Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı sempozyuma çok sayıda işveren katılırken 2011 yılında Hollanda Ahileri seçilen 3 işletmeci de programda hazır bulundular.


Sempozyumun açılış konuşmasını Abdulwahid van Bommel yaptı

Bir çok ulustan davetlinin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını Mesnevi’yi (Mevlana), Seyahatname’yi (Evliya Çelebi) Hollandacaya çeviren ve şu anda ahilik üzerine kitap yazmakla meşgul olan Hollandalı araştırmacı, düşünür, yazar Abdulwahid van Bommel yaptı.

Abdulwahid van Bommel
Abdulwahid van Bommel

Konuşmasında ahiliği anlatan Van Bommel, ‘Ahilik, bir ahlak meselesidir. İnsanlar, sadece kendi için yaşadıklarını düşünür. veya ailesi için veya kabilesi için yaşadığını düşünür. Yani kısacası biz her zaman kendimiz için yaşamaya uğraşıyoruz. Fakat ahilikte bu böyle değil. Ahilikte, yanınızdaki, karşınızdaki insanı da kendiniz gibi görmeyi gerektirir. İnsan kendi için istediği her şeyi karşısındaki kişi içinde istemelidir. Ahilik, cehalete karşı ilmi, tembelliğe karşı çalışmayı, miskinliğe karşı üretmeyi, softalığa karşı bilgiyi ve ayrılığa karşı da birliği savunmaktır. Ahilik, insana hizmet, toplumu korumak ve onun gelişip kalkınmasını sağlamak gibi yüce bir mefkurenin eseridir’dedi.

Günümüzdeki ekonomik sorunların gerçekte bir varoluş sorunu olduğunu söyleyen Bommel, Pazar sisteminin çöktüğünü, insanların bun yerine sosyal adaleti, paylaşmayı ön plana çıkaran bir sistemi arzuladıklarını belitti. Bunun için insanların adeta bir kurtarıcı beklediklerini ifade eden Bommel, insanın içinde var olan ‘iyilik’ özelliğinin ahilik sitemi tarafından tekrar harekete geçirilebileceğini söyledi.


2. Ahilik Sempozyumu Lahey’de gerçekleşti.

Den Haag Dialooghuis Vakfı adına bir konuşma yapan Bart Ten Broek ise ilk kez duyduğu Ahilik felsefesinden çok etkilendiĝini Hollanda`nın geleneksel hiristiyan kültüründe esnaf ve zanaatkarlara yönelik benzeri akımları başlatmış kimselerin olduĝunu belirtti. Ten Broek Den Haag`da bir çok Tűrk`ün de takip ettiĝi erkeklerin emansipasyonu adlı seri programlarla toplumu bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Sempozyumda, geçen yıl Hollanda’nın Ahi’si seçilen Türk kökenli işverenlerden Mufide Haleçeli, Erdoğan Yüce ve Fikret Beydoğan iş hayatlarındaki başarılarında ahiliğin önemli bir rol aldığına değinerek yaptıkları konuşmalarında ‘İnanın iş hayatımızdaki başarıda ahilik sisteminin çok faydasını gördük. Bir işveren, öncelikle çalışma arkadaşlarına karşı daha saygılı, seviyeli, adaletli ve paylaşımlı olmalıdır. Eğer böyle yaparsa ve bu kurallara uyarsa başarılı olması kaçınılmaz olur. Zaten ahilikte bunu gerektiriyor. Biz böyle yapıyoruz’ diyerek her işverenin ahilik sistemini örnek alıp uygulaması gerektiğini söylediler.

Ahilik Lahey’de tartışıldı

Ahilik sisteminin Hollanda geneline yayılması ve tanıtılması

Ahilik sisteminin Hollanda geneline yayılması ve tanıtılması için bu tür sempozyumların devam edeceğini söyleyen UETD Hollanda Başkanı Veyis Güngör, konu hakkında yaptığı açıklamada ‘Ülkesel çapta bugün burada ikinci kez ahiliği tartışmaya açtık. Anadolu’da yeşeren, kurumlaşan ve girişimcilik kültürü haline dönüşen Ahilik Sistemi’ni Hollanda’da tanıtmak istiyoruz. Çünkü dünya, ekonomik krizle karşı karşıya. Her ne kadar ekonomik krizde olsa bu krizin arkasında ahlaki değerlerin ve normun zayıflaması gösteriliyor. Ekonomik krizin atlatılabilmesi için bizde ahilik sistemini Hollanda geneline tanıtmak ve yaymak için çalışmalar yapıyoruz’ dedi.

Ahilik Lahey’de tartışıldı

Hollanda Türk Műzesi başkanı Rüstem Akarsu böylesi bir etkinliĝe ev sahibi yapmaktan büyük memmuniyet duyduklarını belirterek Türk girişimcilerin müzeye maddi, manevi desdeklerini sürdürmeleri çağrısında bulundu. Hollanda`nın bir çok yerinde Hollandalı kuruluşlarla ortaklaşa Ahilik programlarının artarak devam ettirilmesi istenilen programa CMO (Hükümetle Müslümanlar Arası Temas Organı) müdürü Ebubekir Öztüre, Mozaik Kültür ve Sanat vakfı başkanı Ali Ihsan Ünal da aralarında olduĝu bir cok STK temsilcisi katıldı.


UETD Hollanda iletişim bilgileri

Adres : Sextantweg 6 C Postbus 58070 1040 HB AMSTERDAM

Telefon : +31 20 684 57 12

Email :info@uetd.nl Web :www.uetd.nl

KvK: 537.717 Rabobank 1072.88.559