Matbaa Ustaları’na Ahilik Plaketi

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda Ahilik Vakfı ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen panel ve ödül törenine matbaacılık, dericilik, dokumacılık, çay ocakçılığı, kavaflık, lokantacılık, sarraflık gibi farklı meslek gruplarına mensup meslek erbaplarına plaket takdim edildi.

Matbaa Ustalarına Ahilik Plaketi…

Matbaa Ustalarına Ahilik Plaketi

22 yıldır ekim ayının ikinci haftası olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri bu yıl da coşkuyla ve geniş bir katılımla kutlandı. Kutlamalar 12 Ekim’de Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Buradaki kutlamalara İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı ve Alevi Vakıfları Fedarasyonu temsilcileri katıldı. Bu etkinliğin ardından Beyazıt Kapalıçarşı Kapısında Ahilik Vakfı Şed Kuşatma Ekibi ve İBB Mehter Takımı eşliğinde muhtelif kurum ve kuruluşların temsilcileri ile birlikte Kapalıçarşı Esnafı ve vatandaşlarla kortej oluşturularak Nuruosmaniye ve Sultanahmet Meydan istikametinde Esnaf Yürüyüşü ve Ahilik Duası yapıldı.

Sultanahmet Meydanı’nda Ahilik Vakfı Şed Kuşatma Ekibi tarafından kalfalıktan ustalığa geçiş temsili gösterisi sahnelendi. Gösterinin ardından Ahilik Vakfı’nda Ahilik Kültürüne, matbaa sektörüne ve eğitim kuruluşlarına uzun yıllar unutulmaz hizmetleri olan merhum Başkan Ahi Galip Demir, aramızdan bu yıl ayrılan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erkan Ahat ve ebediyete intikal etmiş tüm ahi büyükleri rahmet ve saygı ile anıldı.mız arasında yapılan anketler bunu göstermektedir. Ahiliği bildiğini söyleyenlerin kulaktan dolma, eksik, yanlış, hatta alâkasız bilgiler edindiklerini tespit ediyoruz. Bunun yanında bazıları da, Ahilikle ilgisi olmayan kurumlara benzetmeye çalışmaktalar. Dolayısıyla ahiliğe bilerek veya bilmeden zarar vermekteler.

Etkinlikler kapsamında merhum Başkan Galip Demir’in oğlu ve Ahilik Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Demir, Ahi Evran Ticaret Lisesi’nde öğrencilere, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Masko Konferans Salonu’nda sanayicilere ve Esenyurt Erenler Cemevi’nde vatandaşlara, “Çağdaş ve Ekonomik Kalkınma Modeli Olma Yolunda Ahilik” isimli bir sunum yaptı. Ahilerin mutlaka en az bir meslek sahibi olmaları gerekliliğini vurgulayan Demir, ahilik modelinin kaliteli, bol ve ucuz üretim anlayışı ile üretici-tüketici ve üretici-üretici dayanışmasını sağlayan ekonomik bir model olduğuna; günümüzde de bundan bazı dersler çıkarılabileceğine, Bacıyan-ı Rum Teşkilatı’nın (Anadolu Kadınlar Birliği) da tarihte kurulan ilk kadın teşkilatı olduğuna ve bununda yüzyıllar önce (13.yüzyılda) Anadolu topraklarında gerçekleşmiş olmasına dikkat çekti. Anadolu Kadınlar Birliği’nden Nermin Demir, Ergül Kebeli, Dr.Ferda Mazak ve Hatice Kader Demir ise Eminönü Meydanı Mısır Çarşısı önünde yöresel ve el emeği göz nuru eserlerin (hat, ebru, el yazması ve el işi dokuma ürünler) sergilendiği ve Ahilik Vakfı bursiyer öğrencileri yararına düzenlenen Ahi Hanımlar Hayır Çarşısı’nda turistlere ve vatandaşlara ahilik hakkında temel bilgiler veren broşürler dağıttılar ve açıklamalarda bulundular.

100 Yıllık Silsilede Yetişen Matbaa Ustalarına Ahilik Plaketi

Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonu’nda Ahilik Vakfı ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen panel ve ödül törenine matbaacılık, dericilik, dokumacılık, çay ocakçılığı, kavaflık, lokantacılık, sarraflık gibi farklı meslek gruplarına mensup meslek erbaplarına plaket takdim edildi. Ödül töreninden önce matbaacılık ve diğer mesleklerde bulunan ustaların söyleşileri belgesel olarak katılımcılara sunuldu. Törene Matbaacılık Sektörünü temsilen Galip Dülger (Renk Grafik), Ali Avcı (Altan Matbaacılık), Özer Ortaç (Özer Matbaa) ve Süleyman Demir (Sade Ofset) katıldı. Düzenlenen panelde Ahilik Vakfı Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kala, Prof. Dr. Ahmet İncekara ve Prof. Dr. Sedat Murat konuşmacı olarak katıldılar. Program sonunda Ahilik Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Ali Mazak ve Ahilik Vakfı Müdürü Süleyman Demir yönetiminde kalfalıktan ustalığa geçen bir kalfaya iş ahlakı ve müşteri memnuniyetinin sağlanması gereğinin tenbihlendiği Ahilik Vakfı Şed Kuşatma Gösterisi sahnelendi.

(Haber kaynağı www.matbaateknik.com.tr)